KÉSZÜLŐDÉS A TÉLRE
Torda Orsolya Julianna 2009.12.18. 21:02
Készülődés a télre
Ahogy az idő hűvösebbre fordul, a házi kedvencek is, mint vadon élő őseik elkezdenek készülni a télre. Nyári, bundájukat jó meleg télire cserélik. Ez még gyakoribb tisztálkodással és szőrtépkedéssel jár. A nyuszi azon állatok közé tartozik, akik nem képesek a lenyelt szőrtől „macska módjára” megszabadulni, vagyis nem tudnak hányni. Éppen ezért még fontosabb, hogy kellően odafigyeljünk a megfelelő etetésre.
Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű emészthetetlen rost. Iktassunk be széna napokat, amikor eleségként csak jó minőségű (zöld színű, illatos, szúrós növényi részeket nem tartalmazó) szénát kapnak. Az elfogyasztott rostnak kettős szerepe van. Egyrészt táplálékot biztosít a bélbaktériumoknak, ezzel fenntartva az egészséges bélflórát, másrészt segíti a bélperisztaltikát, ezzel hozzájárulva a lenyelt szőr kiürüléséhez. Ha a szőr nem tud eltávozni, a gyomorban zootrichobezoár (szőrgombóc) formájában összeáll. Ilyenkor az állat kevesebbet, vagy nem eszik, mivel úgy érzi, folyamatosan tele van a gyomra. Az ürített bogyók keményebbek és kisebbek lesznek és megjelennek a „láncosbogyók”( szőrszálakkal összefogott bogyófüzér). Az éhezés miatt az állat fogyni kezd és legyengül. Már a pár napos éhezésnek is káros hatása van a nyuszi szervezetére. Ezért fontos, hogy az állatot minél hamarabb hozzáértő állatorvoshoz vigyük. Sajnos sokszor így is csak műtétileg oldható meg a probléma. A szőrgombóc nem csak a gyomorban, hanem a belekben is okozhat gondot. Ha megindul, de lassabb a bélmozgás, elakadhat a belekben is. Innen történő eltávolítás még nehézkesebb.
Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a nagyobb bajt. A nyuszi előtt mindig legyen friss, szoba hőmérsékletű víz és széna. A szénát érdemes külön szénatartó rácsba, vagy gömbbe helyezni. A bekoszolódott szénát az állat nem eszi meg. A vízbe tehetünk, vitaminokat és probiotikumokat tartalmazó készítményeket (Laktiferm, Bio-lapis stb.). Így még jobban megtámogathatjuk a kedvező bélflórát.
A lakásban tartott nyuszinál másra nem is kell nagyon odafigyelni.
Kertben tartott nyuszi:
Náluk az előbbieken kívül a következőket érdemes még szem előtt tartani. Egy nyuszit csak akkor tudunk eredményesen télire is kint hagyni a kertben, szabadban, ha legalább nyár végétől fogva kint volt. Ekkor ugyanis fokozatosan tud alkalmazkodni a klímához és bármilyen zord is legyen a tél, nem okoz majd neki gondot. Fontos, hogy készítsünk neki egy fedett, száraz helyet, amit „nyúl-oduként” használva bevackolhatja magát. Mindig legyen neki elérhető közelségben tiszta víz és ügyeljünk rá, hogy télen se hagyjuk befagyni. Jól almozzunk be neki szalmával, vagy szénával. Figyeljünk rá, hogy ha kicsit is átnedvesedik, cseréljük ki, ellenkező esetben kedvencünk könnyen megfázhat, mikor a nedves almon tapicskol, szőre is átnedvesedik, ami így a fő funkcióját, hogy melegen tartsa az állatot már nem tudja ellátni.
Remélem ezzel sikerült egy kis iránymutatást adnom, hogy sokáig együtt élvezhessék a hideg téli napokat.
|